Piatok 13., osem hodín ráno.

Nie, nezačína sa scéna z nejakého druhotriedneho hororu. Práve naopak. Po tom, čo sme sa už niekoľko dní nevedeli dočkať, v Trnave nastupujeme do vlaku, kde sa stretávame so zvyškom tímu. Po extra náročnom týždni s minimálnym spánkom, po prvej tohtoročnej nočnej búrke, skorom rannom vstávaní šesťhodinová cesta v druhej triede v plnom rýchliku, a práve dnes s uhundranými neprispôsobivými cestujúcimi. Dobre, možno vám to stále pripadá ako v horore. Ale na konci tohto príbehu nás rozhodne nečaká utrpenie ani žiadna dráma, ale načerpanie mnohých inšpirácií a hlavne energie do ďalšej práce aj do života celkovo.

A že vraj na východe nič nie je

S ubúdajúcimi zastávkami a prechádzajúcimi výhybkami v nás vzrušenie a očakávanie rástlo. „Náš vlak o chvíľu zastaví v konečnej stanici Košice,“ ozvalo sa z vlakového rozhlasu. S tímom Skvelých ľudí sme vystúpili, v porovnaní s inými na pomerne modernej a peknej vlakovej stanici. V sprievode nádherného slnečného počasia sme sa išli po úmornej ceste ubytovať do penziónu. Pri pohľade na kulisy historického centra mesta z nás razom opadla únava a duch mesta Košíc nám vlial do žíl novú energiu. Dokonca bolo tak nádherne, že sme si po ceste k ubytovaniu na chvíľku sadli aj na slnečnú terasu, prvýkrát tento rok. Deň sa však pre nás ani zďaleka nekončil. Čakal nás VIP tematický večierok NA 100%, kde sme mali tiež organizačné povinnosti, popri ktorých sme si pri skvelom jedle, pití a so skvelými ľuďmi a hosťami večer dosýta užili. Večer sa niesol v téme šťastného dňa, aj keď bol práve večer piatok trinásteho. Organizátori jednoducho radi búrajú mýty!

Náš tím na VIP večierku v spoločnosti Kataríny  Zacharovej, Anky Repkovej a organizátorky NA100% Petry Ragas. Zdroj: Skvelí ľudia.sk

Po dlhej noci nás čakalo veľmi krátke ráno, v ktoré sa začal samotný festival NA100% s názvom Miluj svoj život. Tím usmievavých a ochotných dobrovoľníkov, ktorého súčasťou sme boli aj my Skvelí ľudia, sa pred otvorením festivalu staral o registráciu a usadenie návštevníkov. Neskôr počas celého dňa sme dohliadali spolu s organizátormi Petrou Ragas, Tomim GebemIvet Tomáškovou na hladký a bezproblémový priebeh celej akcie. Tento rok to bol už štvrtý ročník, keď sa v metropole východného Slovenska stretli najlepší spíkri a motivátori z Česka a zo Slovenska. Festival NA100% je tradične zameraný na osobný rozvoj a podnikanie, štvrtý ročník však mal byť výnimočný a iný. „Špecifikom tohto ročníka bolo to, že sme sa prvýkrát zamerali nie na kombináciu podnikateľských a duchovných tém, ale išli sme vyslovene do tých duchovných tém. Dosť hlbokých duchovných tém je podľa mňa veľmi podstatných,“ prezradila samotná zakladateľka tohto projektu Ivet.

Atmosféra v AULA spoločenské centrum Košice počas prednášky Pavla „Hiraxa“ Baričáka. Zdroj: NA100%, fotograf Peter Stas

Hlavným bodom programu bolo vystúpenie českého mentora, rečníka a spoluautora motivačných kníh Marka Dzirasu, spisovateľa a motivačného spíkra Pavla Hiraxa Baričáka a dvoch príjemných a usmievavých dám, motivačných koučiek, autoriek mnohých kníh Kataríny Zacharovej a Renaty Angelo. Bohatým programom nás celý deň sprevádzala moderátorka a členka Toastmasters Žilina Lenka Tarábková, ktorej pri predstavovaní rečníkov asistovali organizátori. Pre návštevníkov boli okrem prednášok pripravené aj stánky zamerané na zdravú výživu, stánky s motivačnými knihami alebo stánky iných projektov nesúce sa v duchu festivalu. Okrem hlavných rečníkov bola pre prítomných počas celého dňa k dispozícii aj koučovacia zóna na osobný koučing s Tomim Gebem, Michalom Mačičákom, Martinou Magic a Andreou Winslow.

Skvelý Mark Dzirasa, zakladateľka NA100% Ivet Tomášková a náš tím si vychutnal spoločnú chvíľku na slniečku po Markovej prednáške. Zdroj: NA100%, fotograf: Peter Stas

Ako prvý z rečníkov vystúpil Mark Dzirasa. Celosvetovo známy motivátor a kouč vo svete podnikania a duchovného rozvoja mal prednášku s názvom Spirituálny rozmer za úspechom. Ako je u neho zvykom, svoju reč predĺžil o celú hodinu aj napriek tomu, že večer mal ďalšiu prednášku na opačnom konci republiky, a to diváci veľmi ocenili. Hlavnou myšlienkou jeho veľmi pútavého rozprávania bola sila myšlienky, sila pocitu a sila vášne, ktorú používame za našou cestou k úspechu. To, že je Mark Dzirasa perfektný rečník, dokázal aj na festivale. Vo svojej reči poukázal na to, že naše pocity sú veľmi dôležité a mnohokrát si to ani neuvedomujeme. „Hlavne nezabúdajte, ako sa cítite. Naučte sa to opäť vnímať,“ rezonovali Markove slová celou sálou. Väčšina poslucháčov už Marka poznala, ja som mal možnosť počuť ho naživo prvýkrát a z jeho vystúpenia si odnášam obrovský zážitok a fantastický pocit z jeho autenticity. Po dlhej, ale trefnej a pútavej reči prišiel na scénu štyridsaťšesťročný hudobník, spisovateľ, vydavateľ, cestovateľ, rečník a motivátor Pavel Hirax Baričák. Okrem toho je to človek, ktorý žije podľa seba, nepretvaruje sa a žije presne podľa toho, čo cíti. To sme si mohli všimnúť už navonok, keď sa prechádzal po priestoroch spoločenského centra Košice bosý a vo svojráznom uvoľnenom oblečení. Jeho prednáška na tému Pochopenie a práca so strachmi bola silná a po mnohých osobných príkladoch a skúsenostiach vo mne zanechala hlboký dojem. „Ľudia by si mali viac vážiť život, pretaviť svoje bolesti do víťazstiev, aby nemali strach zo života, aby riskovali a aby prijímali rany, ktoré prichádzajú, pretože aj to je súčasť života,“ odkázal na záver pre všetkých zúčastnených, ale aj pre tých, ktorí nemohli prísť.

Mark Dzirasa vo svojom „flow“. Zdroj: NA100%, fotograf Peter Stas

Po obednej prestávke a dvoch motivačných a inšpirujúcich prednáškach sa tím rečníckeho klubu Toastmasters Košice postaral o uvoľnenie a spestrenie atmosféry v podobe improvizačných, nepripravených vystúpení. Druhú polovicu prednášok odštartovala sympatická spisovateľka, autorka, trénerka a koučka Katarína Zacharová. Jej práca s publikom, cvičenia na uvoľnenie a zbavenie sa zlej energie a nadobudnutie pozitívnych myšlienok boli až prekvapujúco účinné. Pomocou hudobného pozadia dokázala rozprúdiť celé publikum a naladiť ho na pozitívne myslenie. Svoju reč okorenila aj vystúpením talentovanej speváčky Anky Repkovej s piesňou Hlas.

Tím Skvelých ľudí s Renatou Angelo. Zdroj: Skvelí ľudia.sk

Po krátkej prestávke vybehla na pódium za hudobného sprievodu energická motivačná rečníčka, koučka a spoluautorka dvoch svetových bestsellerov, ktoré napísala spoločne s takými osobnosťami ako Brian Tracy a Richard Branson. Áno, Renata Angelo je príkladom toho, ako premieňať nemožné v možné. Jej prednáška Kreatívna vizualizácia bola zameraná na silu myšlienky a schopnosti počúvať svoj vnútorný hlas a riadiť sa podľa neho. Veľmi zaujímavá reč so štipkou humoru, prepojená s cvičeniami na pochopenie a prácou s publikom, vyvolala veľmi dobrý pocit a silný zážitok nielen u mňa. ,,Keď ti život dáva citróny, požiadaj aj o tequilu,“ odkázala svoje vtipné motto s pravdivou myšlienkou na záver môjho rozhovoru s ňou vždy usmievavá Renata.

Katka s Terkou v spoločnosti Suveho. Zdroj: Skvelí ľudia.sk

Po skončení prednášok vystúpil spevák Suvereno a zaspieval pár piesní zo svojej tvorby. Všetkých svojou energiou vytiahol zo stoličiek na parket a celou sálou sa ozývali tanečné tóny. ,,Udalosť Na 100 percent sa mi naozaj veľmi páčila, či po stránke organizačnej alebo odbornej. Z rečníkov sa mi najviac páčil Mark Dzirasa a jeho prejav Ako emócie ovplyvňujú podnikanie. Pri ňom som sa reálne zamyslel nad sebou a tým, ako používam emócie,“ prezradil nadšený účastník Matej Ille.

Katka Zacharová pri podpisovaní knihy. Zdroj: Skvelí ľudia.sk

Po pestrej kultúrnej vložke na záver nasledovala bohatá tombola, z ktorej sa ušla jedna cena aj mne, pekná motivačná knižka od Kataríny Zacharovej s názvom Ako dostať od života, čo chceme. Samozrejme bez venovania a autogramu som Katku nemohol nechať len tak odísť. Pár cien z tomboly a určite nielen tie si odniesla z festivalu aj Ľudka Andrejková, ktorá sa zúčastnila na festivale s celou svojou rodinkou: „Veľmi radi sa na akciách zúčastňujeme celá naša rodinka, aby sme sa všetci vzájomne a naraz posúvali. Na festivale Na 100% sme sa ako VIP zúčastnili aj večierku, ktorý bol výborne zorganizovaný a viedol nás k tomu aby sme sa vzájomne spoznávali a prepájali. Čo sa aj podarilo. Spoznali sme sa s prednášajúcimi ako aj s účastníkmi. Zo samotných prednášok sme si všetci niečo zapamätali a doma sa potom spoločne všetko rozdiskutovalo. Okrem toho sme si odniesli aj tanečnú náladu ktorú vytvoril Suvereno a aj pár cien z tomboly. O rok sme tam zas a už teraz sa tešíme!“

Po ukončení programu nasledovalo emotívne poďakovanie a rozlúčenie organizátorov. A networking ešte, samozrejme, pokračoval na after párty do neskorých večerných hodín…

O tom, že tento festival nie je len o prednáškach, ale aj o medziľudských vzťahoch a spoznávaní nových ľudí svedčí aj skutočný príbeh Majky Šúľovej, ktorý nám Majka rozpovedala práve na after párty po festivale: ,,Festival na 100% je mojou srdcovkou, bola to moja 1. akcia osobnostného rozvoja a môžem povedať, že od toho okamihu sa mi toho v mojom živote veľa zmenilo. Okrem poriadnej dávky motivácie a pozitívného myslenia, ktorú so sebou akcia niesla, som na nej spoznala skvelých ľudí, získala nové priateľstva a čo viac, nasla som tam svoju lásku. Festival na 100% mi zmenil život, je to skvelá akcia, ktorú odporúčam každému zažiť.“

Za tím projektu Skvelí ľudia Michal Čiernik