Gabriela Giotto patrí k tým najznámejším a najoriginálnejším slovenským dizajnérkam, ktorú poznajú aj vo svete. Jej tvorba je plná orientálnej farebnosti, podčiarkuje senzualitu a ženskosť. Prečítajte si náš rozhovor s touto výnimočnou ženou, v ktorom prezradila, aké boli jej začiatky, čo ju inšpiruje pri práci a aj to, prečo si myslí, že každý z nás je skvelým človekom.

Kedy nastal vo vašom živote zlom a rozhodli ste sa, že sa budete venovať móde? Čomu ste sa pracovne venovali predtým?

Môj „bod zlomu“ dozrieval dlhšie, kým všetky konštelácie životných okolností vrátane môjho vnútorného rozhodnutia zapasovali na svoje miesto. Bolo to v čase, keď som popri poslednom zamestnaní marketingovej manažérky pre Olympic Casino Slovakia zároveň vystavovala svoje obrazy a umelecky ma to prestalo uspokojovať. Vtedy som si položila kľúčovú otázku: “Kto už dnes (rozumej v 21.storočí) bude chodiť do galérií?“ Minorita. A vtedy som zatúžila preniesť kúsok umenia a krásy na predmety, ktoré budú ľudia radi a denne nosiť a využívať. Chcela som osloviť širšie auditórium, než len minoritnú skupinu milovníkov umenia. Tam niekde možno hľadať zárodky mojej dizajn značky. Zároveň som cítila, že po takmer 15 ročnom napĺňaní korporátnych cieľov (médiá, PR & Marketing pre medzinárodné spoločnosti) je najvyšší čas začať si napĺňať tie svoje.

Gabriela Giotto

Zdroj: Osobný archív Gabriela Giotto

Opustiť stabilnú prácu a začať si plniť sny muselo byť, minimálne spočiatku, pomerne náročné. Ako sa vám podarilo prekonať prvotné prekážky?

Miestami mám pocit, že ich stále prekonávam. 🙂 Pravdou zostáva, že som všetky dovtedajšie skúsenosti naplno využila a dokázala som si pokryť väčšiu časť aktivít úplne sama. V praxi to znamenalo, že som si dokázala konceptuálne vymyslieť, zorganizovať, odmoderovať, nastylovať a zrealizovať kompletne celú módnu prehliadku vrátane kultúrnych, speváckych či hereckých vystúpení od A po Z sama. Rovnako to bolo s PR či marketingovými aktivitami. Všetko, čo som kedysi robila pre firmy, som teraz robila pre rozvoj a zviditeľnenie svojej dizajn značky.

Neodrádzalo vás od vášho rozhodnutia okolie, priatelia či rodina?

Nie, hoci nemôžem ani tvrdiť, že by som ho s niekým extra konzultovala. 🙂

Pre vašu tvorbu je príznačná farebnosť a prítomnosť rôznych vzorcov a ornamentov. Kde beriete nápady a inšpiráciu?

Milujem farby, ich dynamiku a energiu, rovnako ako nekonečnú rozmanitosť tvarov a inovatívnosť ich možnej kombinatoriky, ktorá je esenciálna v mojej dizajn tvorbe. Na jednej strane je pre mňa tvorenie rovnako prirodzené ako dýchanie. Na druhej strane zažívam v jeho procese „iné zmenené stavy vedomia“. Kreslenie, maľovanie a tvorba vo všeobecnosti sú pre mňa istým druhom meditácie, transformácie, harmonizácie. Inšpiráciou je pre mňa zmes zážitkov z častého cestovania, čítania, zvedavého a značne analytického pozorovania života okolo mňa vrátane môjho vnútorného vesmíru.

Gabriela Giotto

Zdroj: Osobný archív Gabriela Giotto

Gabriela Giotto

Zdroj: Osobný archív Gabriela Giotto

Zdroj: Osobný archív Gabriela Giotto

Okrem oblečenia tvoríte aj rôzne doplnky ako kabelky či šatky. Čo všetko teda tvorí Vašu tvorbu?

V portfóliu mojej dizajn značky Gabriela Giotto Fashion nájdete okrem módnych kolekcií oblečenia (dámskeho/pánskeho/detského) aj spomínané doplnky ako sú tenisky, kabelky, ruksaky, šatky, plavky, fólie/obaly na notebooky a tiež aj interiérové doplnky ako obrazy, vankúšiky, tienidlá, závesy, poháre, šálky, atď.

Gabriela Giotto

Zdroj: Osobný archív Gabriela Giotto

V čom si myslíte, že je váš projekt skvelý? 

V jedinečnosti môjho vyššieho zámeru, s ktorým som ho vytvárala od samotného začiatku. V rozpoznaní môjho poslania na tejto Zemi, to znamená, že ide o čisté tvorenie z lásky. Mojím hlavným cieľom je prinášať vyššie vibrácie do života ľudí. Žijeme vo veľmi hektickej stresujúcej dobe, ktorá ľudí vyhadzuje z ich prirodzenej rovnováhy. Sila prírody a umenia (kolorterapia) spočíva v tom, že je schopná nás energeticky očistiť a opäť harmonizovať.

Vaše kolekcie si oblieklo už viacero známych alebo inak zaujímavých ľudí. Prezradíte nám, s ktorými sa Vám spolupracovalo najlepšie?

Keďže išlo väčšinou o moje kamarátky a kamarátov, so všetkými sa mi spolupracovalo výborne. Spomeniem Dominiku Mirgovú, Silviu a Vanesku Sarkozi, Marcelu Molnárovú, Petru Palevičovú, Karin Hajdu, Vierku a Fredyho Aysi, Braňa Deáka, Jožka Hollého, Števa Kocana, Justina Topoľského, Štefana Picúra Banyaka, atď…

Gabriela Giotto

Zdroj: Osobný archív Gabriela Giotto

Gabriela Giotto

Zdroj: Osobný archív Gabriela Giotto

Spomeniete si na nejaké milé momenty či úspechy z vašej kariéry, ktoré vás utvrdili v tom, že ste sa rozhodli správne, keď ste si začali plniť sny?

Takých momentov bolo niekoľko, nazývam ich balzamy pre moju dušu, ktoré prídu vždy v ten správny čas a dodajú mi energiu pokračovať v začatej náročnej ceste. Keď Vám zavolajú, že majú záujem nafotiť vašu letnú kolekciu oblečenia na Ibize spolu s plavkami značky Hilfiger, tak je to asi znamenie, že niečo robíte dobre.

Vďaka tomu, čo robíte, ste stihli precestovať už kus sveta. V ktorých krajinách sa vám páčilo najviac?

Jeden z najväčších zážitkov bola asi moja výstava a módna prehliadka v Beirute v Libanone (prezývaný Paríž východu), ale aj Astane v Kazachstane, kde som reprezentovala SR na svetovej výstave Expo 2017. Krásne zábery vznikli v Hollywoode, na Miami (finále svetovej súťaže Beauty Queen) či Ibize, kde sa fotila jedna z mojich letných kolekcií.

Gabriela Giotto

Zdroj: Osobný archív Gabriela Giotto

Zdroj: Osobný archív Gabriela Giotto

Ako ste sa zoznámili so zakladateľkou projektu Skvelí ľudia? V čom vás tento projekt zaujal a ako ho vnímate?

Ak si dobre spomínam, tak sme sa zoznámili buď na Friday afterwork party alebo Business Breakfast. Myslím, že sme sa pritiahli podobnou slnečnou energiou a pozitívnym prístupom k životu. Tento projekt vystihuje potrebu doby spájať odvážnych inšpiratívnych ľudí, ktorí nasledujú svoje sny a môžu si byť navzájom obohatením, podporou a možno aj niečo nové spoločne vytvoriť.

Súhlasíte s tým, že každý človek je istým spôsobom skvelý? 

Absolútne. Každý jeden človek na planéte Zem je výnimočný, pretože je originálnym prejavom Božského Ducha.

Máte v živote nejaké motto či myšlienku, ktorými sa riadite a prezradíte ich aj našim čitateľom a všetkým skvelým ľuďom?

Na svet prichádza človek nahý, ale odchádza s tým, čo dal tým druhým…


Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a my vám už teraz môžeme prezradiť, že Gabriela bude hosťom jedného z našich najbližších Večerov Skvelých ľudí.