Každá žena sa rada páči. O tom niet pochýb. No veľa žien siaha po make-up umelcoch, aby na rôznych podujatiach zažiarili. Preto som sa rozhodla osloviť make-up artistku Ľudku Piptovú, ktorá je pre mňa jedinečná osobnosť.

Ľudmila Piptová je známa vlasová a make-up umelkyňa, ktorá sa dokázala za pár rokov presadiť a získať mnohé ocenenia. Pod jej rukami sa vystriedalo množstvo známych tvárí, získala titul vizážista roka 2011, 2012, 2016 a spolupracovala aj s významnými osobnosťami, ku ktorým patrí napríklad slovenská módna návrhárka Lýdia Eckhardt. Vedeli ste však, že jej profesia bola zo začiatku úplne iná? Ľudka totiž vyštudovala spev a k líčeniu sa dostala úplnou náhodou.

Zdroj: archív Ľ. Piptovej

 

 

 

Ľudka, aký typ spevu ste študovali?

Veľmi rada som mala muzikál, ale v tom čase na Vysokej škole múzických umení tento odbor neotvárali, tak som vyštudovala koncertný a operný spev a prvý angažmán som dostala do Divadla Jonáša Záborského v Prešove, kde som strávila krásne dva roky. Manžel – flautista založil v roku 1981 komorný súbor starej hudby MUSA LUDENS, kde som po návrate do Bratislavy začala účinkovať spolu s ním.

Prečo ste sa rozhodli skončiť so spevom a venovať sa líčeniu a make-upu?

Na VŠMU sme mali dva semestre umelecké maskérstvo, ktoré som potom využívala, či už v divadle alebo na koncertoch doma i v zahraničí – účinkovali sme v 27 štátoch sveta, v niektorých aj niekoľkokrát. Boli to tisíce precestovaných kilometrov. Pred 10 rokmi ma priateľka zobrala na jedno vizážistické školenie a tam ma znovu oslovili farbičky a štetce. Paralelne s koncertmi som začala navštevovať akreditované kurzy doma i v zahraničí a keď sme pred 5 rokmi ukončili koncertnú činnosť, začala som sa naplno venovať vizáži a účesovej tvorbe.

Zdroj: archív Ľ. Piptovej

Začiatky väčšinou nebývajú ľahké, no vy ste vydržali, a úspešne. Aké boli vaše začiatky?

Ja som sa tešila na každé školenie, na každý kurz a doslova som hltala všetky informácie. Samozrejme, že zo začiatku mi nalíčenie trvalo riadne dlho, ale všetko chce svoj čas a hlavne prax. Som z generácie, ktorá pristupuje k práci veľmi svedomito, a až keď som mala „odlíčených“ 200 tvárí rôzneho typu a veku, vtedy som požiadala o živnosť.

Veľakrát sa z nenápadného „škaredého“ káčatka stáva nádherná a tvárna labuť.

Čo alebo kto vás ovplyvňuje pri vytváraní takých krásnych účesov, make-upu?

Určite je potrebné stále sledovať trendy vo vizáži i v účesoch, technicky sa zdokonaľovať, oboznamovať sa s novinkami produktov a vybrať si tie správne, s ktorými sa mi bude dobre pracovať a budú prinášať želaný výsledok.

Ako si vyberáte modelky? Čím vás musí žena zaujať, aby ste si povedali, že toto je ona?

Za tie roky mám už približne v oku, ako tá-ktorá tvár bude po úprave vyzerať. A práve veľakrát sa z nenápadného „škaredého“ káčatka stáva nádherná a tvárna labuť.

Zdroj: archív Ľ. Piptovej

Je niečo, čo by ste na svojej profesii zmenili?

Ani nie. Práca ma baví a napĺňa.

Máte niekoho, niečo, nejaký podnet, ktorým sa inšpirujete?

Nemám vyhranený vzor. Je mnoho skvelých svetových vizážistov i kaderníkov, ktorých práca ma oslovuje. Vo svete médií a internetu máme vôkol seba dostatok inšpirácie. Stačí potom zamerať sa na tému a zobrať to do svojich rúk.

Zdroj: archív Ľ. Piptovej

Ako vyzerá pracovný deň Ľudky Piptovej?

Je veľmi dobré, že som pánom svojho času, keďže robím na objednávky a všetky aktivity si môžem plánovať sama. Niekedy sú hektickejšie dni, najmä v období stužkových, plesov a svadieb, a niekedy zas voľnejšie. Inokedy sú dni, keď odovzdávam svoje skúsenosti na kurzoch vizáže, sebalíčenia, účesovej tvorby a farebnej typológie. Každý deň je iný a pre mňa zaujímavý. Moja práca je flexibilná a keď nemusím, tak vstávam okolo deviatej, pretože bývam večer dlhšie hore – vtedy sa mi najlepšie pripravujú veci na moje projekty.

Na kolegov sa nepozerám ako na konkurenciu. Môžeme sa navzájom inšpirovať.

Dá sa vaša práca skĺbiť s rodinou alebo je niekedy niečo na úkor, musíte sa rozhodnúť, čo je dôležitejšie?

Určite sa dá všetko zorganizovať tak, aby boli všetci spokojní.

Kto je podľa vás vaša najväčšia konkurencia?

Na kolegov sa nepozerám ako na konkurenciu. Môžeme sa navzájom inšpirovať, vymieňať si skúsenosti. Každý vizážista má svoj rukopis a štýl a záleží na klientovi, či sa s ním stotožní.

Mali ste niekedy obdobie, keď ste chceli skončiť a vrátiť sa k spevu?

Nie. Sú v živote situácie, keď dospejete k určitému rozhodnutiu a za tým si stojíte.

Plánujete sa v budúcnosti ešte k spevu vrátiť?

A viete, že ani nie? Teraz si to vychutnávam z tej druhej strany :-).

Kde čerpáte energiu?

V spoločnosti pozitívnych ľudí a v zdravom životnom štýle.

Pokiaľ viem, so zakladateľkou projektu Skvelí ľudia, Katkou, spolupracujete úplne od začiatku ako vznikol projekt Skvelé žienky. Ako ste sa spoznali?

Cez moju priateľku, keď som isté obdobie líčila pre Oriflame. Sme na jednej vlnovej dĺžke a čo je hlavné, rozumieme si.

Ako si predstavujete spoluprácu so Skvelými ľuďmi? Čo od nej očakávate?

Projekt Skvelí ľudia má čo ponúknuť širokému okruhu ľudí a som presvedčená, že každý, kto si klikne na stránku, si nájde pre seba niečo, čo ho zaujme a osloví. Mám rada tvorivé prostredie i nové výzvy a keď sa zídu skvelí ľudia, tak sa zvyknú diať neskutočné veci, a na to sa teším.

Najbližšie kurzy a worskshopy budovania imidžu s Ľudkou Piptovou nájdete tu:

Autor: Dominika Škerková, redaktorka Skvelí ľudia